Przegląd samochodu – na co zwrócić uwagę robiąc przegląd techniczny auta?
Coroczny przegląd techniczny pojedynczego pojazdu to żadne wyzwanie. Inaczej jest w przypadku aut z floty – gdy jest ich kilka lub kilkanaście, sytuacja może się komplikować. Obowiązek prawny to nie wszystko. Przegląd samochodu jest istotnym elementem strategii minimalizacji kosztów w firmie i zarządzania ryzykiem. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się takim kwestiom jak: na co właściciele flot powinni zwrócić uwagę podczas przeglądów technicznych, jak optymalnie zarządzać kosztami związanymi z serwisem oraz jakie są różnice między przeglądem technicznym a obowiązkowym badaniem technicznym. Przeczytaj!
Kluczowe elementy przeglądu technicznego floty – jak przygotować pojazdy, aby uniknąć kosztownych napraw?
Zacznijmy od tego, jak wygląda badanie techniczne pojazdu firmowego. Nie różni się ono niczym od sprawdzenia stanu pojazdu prywatnego. Jego celem jest ustalenie, czy auto spełnia wymagania do bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Co może zrobić osoba zarządzająca flotą, by przygotować ją na przegląd samochodu na stacji diagnostycznej? Specjalista dokonuje sprawdzenia:
- Stanu układu hamulcowego i zawieszenia.
- Systemów bezpieczeństwa oraz sygnalizacji awaryjnej.
- Jakości spalania mieszanki paliwowo-powietrznej.
- Oświetlenia.
- Stan opon i układu napędowego.
- Układu wydechowego.
Wiedząc, co sprawdza diagnosta, przegląd techniczny nie jest żadną tajemnicą. Dlatego osoby zarządzające flotą powinny sprawdzać kluczowe elementy pojazdów. Należy monitorować stan tarcz i klocków hamulcowych, a także amortyzatorów, tulei i sworzni zawieszenia. Kierowcy powinni zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w działaniu systemów bezpieczeństwa i pojawiające się kontrolki na desce rozdzielczej. Oprócz tego należy zwracać uwagę na przepalone żarówki czy uszkodzone klosze reflektorów. Takie drobne usterki mogą być nieszkodliwe, ale przyczyniają się do negatywnego wyniku badania technicznego. Wobec pokonywania setek kilometrów każdego dnia warto też skupić się na jakości opon i monitorować ich zużycie.
Koszty przeglądu technicznego floty w 2024 roku – jak zarządzać budżetem na serwis pojazdów?
W 2024 roku przegląd auta nadal oscyluje w granicach 99 złotych. Taka kwota jest zarezerwowana dla pojazdów osobowych zasilanych benzyną lub olejem napędowym. Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu zasilanego paliwem LPG? Trzeba przygotować się na 162 złote wydatku jednorazowego. Oczywiście w przypadku pojazdów jednej kategorii koszty są łatwiejsze do przewidzenia. Ile kosztuje przegląd samochodu ciężarowego? To 153 zł dla pojazdu o DMC do 16 ton i 176 złotych przy DMC powyżej 16 ton. Poza kosztami można przygotować się też na różny czas przeglądu, co może wymagać koordynacji.
O wiele łatwiej dbać o stan techniczny pojazdu, gdy masz do dyspozycji jedno lub dwa auta. Jakie sposoby może wdrożyć firma, by planować przeglądy i nie narazić się na kary? Warto zacząć od koordynacji terminów przeglądów technicznych. Kluczowe jest unikanie sytuacji, w której przeglądy samochodów muszą być wykonane tego samego dnia. Rozłożenie terminów badania technicznego pozwala na równomierne rozłożenie kosztów i uniknięcie przestojów. To pozwala też na ustalenie harmonogramu pracy floty. Minimalizuje ona przerwy w pracy i pozwala używać aut wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.
Jeśli w Twojej firmie pracownicy korzystają z kilkunastu lub kilkudziesięciu pojazdów, sugerujemy wdrożenie systemu zarządzania przeglądami technicznymi. Wtedy nie musisz zastanawiać się, jak sprawdzić, czy auto ma przegląd, bo system automatycznie przypomni o zbliżających się terminach. Oprócz tego warto przygotować się na zmiany w kosztach. Właściciele stacji diagnostycznych od lat wskazują, że ceny za przeglądy samochodowe są zdecydowanie niewspółmierne do kosztów utrzymania urządzeń.
Konsekwencje jazdy flotą bez ważnego przeglądu technicznego – jak uniknąć ryzyka?
W niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że badanie techniczne pojazdu wygasło. Ile można jeździć bez przeglądu i co grozi za jazdę bez ważnego badania? Obecnie policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i nałożyć mandat w wysokości 1500–3000 zł dla właściciela auta. Poza tym kontrola pojazdu bez ważnego przeglądu może zakończyć się unieruchomieniem auta (zatrzymanie dowodu rejestracyjnego). To jednak nie koniec.
W razie wypadku lub kolizji, brak ważnego przeglądu technicznego może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub znacząco je ograniczyć, jeśli okaże się, że brak przeglądu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. To sprawia, że badania techniczne auta należy traktować absolutnie priorytetowo i wykonywać je zawsze w określonym terminie.
Przegląd techniczny a badanie techniczne floty – jakie są różnice?
W zarządzaniu flotą pojazdów można natknąć się na dwa różne terminy – przegląd techniczny i badanie techniczne pojazdu. Przegląd okresowy jest prewencyjny i dotyczy procedury dobrowolnej, wykonywanej na zlecenie przedsiębiorcy. Przegląd ten ma na celu wykrycie wszelkich usterek, które mogą wymagać naprawy przed następnym obowiązkowym badaniem technicznym lub przed dalszą eksploatacją pojazdu. Podczas przeglądu technicznego specjaliści oceniają różne elementy pojazdu, takie jak układ hamulcowy, zawieszenie, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa oraz stan opon i płynów eksploatacyjnych.
Natomiast badanie techniczne auta, czyli tzw. przegląd rejestracyjny to badanie obowiązkowe wykonywane corocznie (w przypadku nowych aut przed upływem pierwszych 3 lat eksploatacji). Pozytywne przejście przeglądu technicznego uprawnia do dalszej eksploatacji po drogach publicznych. Wynik badania jest wpisywany do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i można go łatwo zweryfikować.
Kontroluj przeglądy techniczne swojej floty z CHS!
Zarządzanie flotą pojazdów to wyzwanie, które wymaga precyzyjnej organizacji i stałego monitorowania stanu technicznego każdego pojazdu. Dzięki CHS możesz mieć pewność, że Twoje pojazdy zawsze będą gotowe do pracy, a terminy przeglądów nigdy Cię nie zaskoczą. Skorzystaj z naszego wsparcia i zautomatyzuj zarządzanie przeglądami technicznymi swojej floty. Zaufaj specjalistom i zadbaj o bezpieczeństwo oraz sprawność swoich pojazdów – wybierz CHS!