Strona główna Blog Analiza, optymalizacja i sposoby na obniżenie kosztów paliwa we flocie

Analiza, optymalizacja i sposoby na obniżenie kosztów paliwa we flocie

Artykuły
Opublikowano: 21.05.2024

Koszty paliwa wykorzystywanego na potrzeby floty pojazdów są nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że trzeba pogodzić się z każdą wysokością faktur za paliwo. Dla maksymalnych oszczędności konieczna jest analiza, optymalizacja i trzymanie się założonych strategii w zarządzaniu zużyciem paliwa dla floty. Poznaj skuteczne sposoby na wprowadzenie zmian i znaczne zyski!

Co ma wpływ zużycie paliwa w firmie?

Aby analiza zużycia paliwa w firmie przyniosła zamierzone rezultaty, konieczne jest poznanie czynników mających na nie wpływ. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • pokonywane trasy, ich rodzaj oraz dystans;
  • styl jazdy kierowców;
  • stan techniczny pojazdu;
  • warunki pogodowe.

Przyjrzenie się powyższym kwestiom nawet pobieżnie pomaga ustalić, na które z nich fleet manager ma znaczący wpływ.

Optymalizacja kosztów paliwa rozpoczyna się od właściwego zaplanowania trasy przejazdu. Maksymalne oszczędności można uzyskać w przypadku przejazdów ze stałą umiarkowaną prędkością. To pokazuje, że nawet pokonanie kilku czy kilkunastu kilometrów więcej, ale trasą szybkiego ruchu, pozwoli oszczędzić na paliwie, zwłaszcza w porównaniu do przejazdu ruchem miejskim. Regularne postoje na światłach i stanie w korkach znacznie podnosi zużycie paliwa.

Styl jazdy każdego z kierowców daje sporą przestrzeń na oszczędzanie paliwa w przedsiębiorstwie. Nagłe przyspieszanie, hamowanie z dużych prędkości, ciągłe wyprzedzanie i częste wykorzystywanie obrotów jałowych to idealny scenariusz na podniesioną konsumpcję paliwa przez silnik. Wpływa też na szybsze wyeksploatowanie pojazdu, co przekłada się na kolejne koszty.

Aby zmniejszyć koszty paliwa w firmie, konieczne jest utrzymywanie pojazdów w dobrym stanie technicznym. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to zaskakujące, biorąc pod uwagę koszty z tym związane. Jednak bardzo dobry stan opon, regularna wymiana filtrów i oleju silnikowego oraz dbanie o efektywną pracę jednostki napędowej sprzyjają efektywnej jeździe przy optymalnym zapotrzebowaniu na paliwo.

Monitorowanie zużycia paliwa we flocie – jak je przeprowadzać?

Każda firma może wyposażyć się w narzędzia do monitorowania zużycia paliwa. Od zbieranych danych i poprawnej analizy zależy, jaka strategia na oszczędzanie zostanie przyjęta. Do najskuteczniejszych sposobów monitoringu paliwa we flocie zaliczają się:

  • systemy telematyczne;
  • karty paliwowe;
  • raporty i dashboardy.

Poniżej dokładnie przedstawiamy znaczenie każdego z nich przy jednoczesnym wyjaśnieniu potencjału na oszczędzanie paliwa w firmie.

Systemy telematyczne do monitorowania paliwa we flocie

Telematyka to nic innego jak systemy i urządzenia działające na podstawie komunikacji i informatyki. Składają się na nie takie elementy jak:

  • jednostki zbierające dane z silnika;
  • system GPS dla lokalizowania pojazdu;
  • czujniki pobierające dane z pojazdu;
  • środowisko informatyczne zbierające i analizujące dane.

Monitoring paliwa we flocie rozpoczyna się właśnie od wdrożenia systemów telematycznych. Wychodzą poza zbieranie suchych danych i przesyłanie ich do aplikacji zarządzającej. Dzięki informacjom można mierzyć zużycie paliwa w czasie rzeczywistym, kontrolować zachowanie kierowcy i planować efektywniej wybierane trasy.

Wykorzystanie kart paliwowych i analiza danych

Wprowadzenie transakcji bezgotówkowych dzięki kartom paliwowym to skuteczne rozwiązanie do kontrolowania zużycia paliwa przez kierowców. Przedsiębiorca może dzięki niej dokładnie monitorować koszty paliwa w firmie. Taka analiza sprzyja wyszukiwaniu obszarów z potencjałem do optymalizacji, zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych zakupów oraz pozwala negocjować ceny z dostawcami paliwa.

Raportowanie i wykorzystanie dashboardów do zarządzania paliwem

Zaawansowane systemy monitorujące przesyłają dane do środowiska zarządzającego strategią paliwową. Oprócz generowania raportów na podstawie zwykłych informacji, dashboardy są niezbędne do określania efektywności przyjętych zmian. Pokazują m.in. jaki styl prowadzenia auta mają poszczególni kierowcy, które auto spala najmniej paliwa, jakie trasy są pokonywane przez poszczególne pojazdy, a także pomaga oceniać skuteczność przyjętych założeń optymalizacyjnych.

Jak zebrane dane pozwalają oszczędzać paliwo we flocie?

Zebrane wnioski pozwalają przyjąć zmiany w strategii zarządzania flotą pojazdów. Na ich podstawie można:

  • wybrać efektywne pojazdy do floty firmowej i pozbyć się tych najmniej efektywnych;
  • wdrożyć szkolenia dla kierowców;
  • lepiej planować trasy;
  • skuteczniej przydzielać zadania dla kierowców.

Należy mieć na uwadze, że raportowanie zużycia paliwa we flocie nie jest sztuką dla sztuki. Kadra kierownicza i cały fleet management powinni podchodzić do analizy zużycia paliwa i potencjalnych oszczędności przez pryzmat długofalowej pracy. Tylko wtedy można liczyć na zadowalające wyniki i pełne zrozumienie wszystkich obszarów do zoptymalizowania. Kontrola paliwa w firmie pomoże jej stać się bardziej konkurencyjną na rynku. Nawet pozornie niewielkie oszczędności jednostkowe mogą pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. Im większa liczba aut we flocie i dłuższe trasy pokonywane każdego dnia, tym szybciej zauważysz znaczące zmiany w wydatkach na paliwo.