Strona główna Blog Czy kontrolka check engine zawsze oznacza awarie? Poradnik dla aut flotowych

Czy kontrolka check engine zawsze oznacza awarie? Poradnik dla aut flotowych

Artykuły
Opublikowano: 19.05.2025

Z pozoru niegroźna i często bagatelizowana – kontrolka check engine potrafi spędzić sen z powiek kierowcom i właścicielom aut flotowych. Czy każdorazowe jej pojawienie się na desce rozdzielczej zwiastuje awarię? A może wystarczy drobna interwencja, by uniknąć kosztownych napraw i przestojów? Dzisiaj rozwiejemy Twoje wątpliwości przez analizę przyczyn i podpowiedzi rozwiązania w przypadku pojawienia się pomarańczowej kontrolki. Przeczytaj!

Co oznacza kontrolka silnika check engine?

Pojawienie się kontrolki „checking engine” jest ostrzeżeniem kierowcy o wykrytej nieprawidłowości, która wymaga diagnostyki. Kolor i rodzaj emisji (migająca lub stała) ma znaczenie dla identyfikacji problemu. Jak wskazuje sama nazwa, check engine ma związek z pracą samego silnika lub jego układów, których działanie ma wpływ na funkcjonowanie jednostki napędowej. W pojazdach flotowych pojawienie się takiej kontrolki nie może być bagatelizowane – szybka reakcja może zapobiec pojawieniu się dalszych problemów z eksploatacją auta.

Co oznacza pomarańczowa kontrolka check engine?

Czasem na desce rozdzielczej pojawi się pomarańczowy check engine. Przyczyny mają związek z nieprawidłowościami pracy silnika lub głównych jego komponentów i wymagają sprawdzenia. Czasem pomarańczowa kontrolka w aucie pojawi się na skutek nieprawidłowego odczytu lub przekroczenia wartości parametru uznanej przez jednostkę sterującą za bezpieczną. Wtedy pojawia się kontrolka silnika w kolorze pomarańczowym.

Co znaczy czerwony check engine?

Czasem pojawi się czerwona kontrolka silnika. Co oznacza dla kierowcy? Sygnalizuje poważną awarię, która ma znaczenie dla pracy jednostki i może zagrażać bezpieczeństwu jazdy. Najczęściej procedura postępowania wymaga natychmiastowego zatrzymania i wyłączenia silnika.

Najczęstsze przyczyny zapalenia się kontrolki check engine

Jak wspomnieliśmy, ikonka silnika zawsze ma związek z problemem jednostki napędowej i sposobem jej pracy. Na podstawie wariantu check engine można poznać przyczyny jej zapalenia. A tych jest co najmniej kilka.

  1. Uszkodzona sonda lambda – pomarańczowa kontrolka silnika. Sonda lambda odpowiada za pomiar zawartości tlenu w spalinach, a jego poziom ma wpływ na dawkowanie paliwa. Awaria sondy objawia się pomarańczową kontrolką od silnika, która świeci w sposób ciągły. Nie jest zagrożeniem zniszczenia silnika, jednak nieprawidłowe działanie sondy lambda może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa i podniesienia emisji spalin.
  2. Uszkodzenie katalizatora – pomarańczowy lub czerwony check engine. Jeśli katalizator jest zapchany lub uszkodzony, pojawia się check engine i świeci stale na pomarańczowo lub czerwono. Kolor czerwony świadczy o poważnym uszkodzeniu i wymaga natychmiastowej interwencji.
  3. Wypadanie zapłonów – migająca kontrolka silnika. To jeden z tych przypadków, gdy pojawia się pomarańczowa migająca kontrolka check engine. Jest spowodowana nieprawidłowym spalaniem mieszanki paliwowo-powietrznej, która następuje przez awarię świec lub cewek zapłonowych. Wypadanie zapłonów może mieć też swoje przyczyny w podwieszonym zaworze zwłaszcza w jednostkach z mechanicznym regulowaniem luzu zaworowego lub utratą kompresji.
  4. Awaria przepływomierza – żółta, ciągła kontrolka silnika. Nieprawidłowe dane z przepływomierza mogą spowodować pojawienie się błędu silnika w kolorze żółtym/pomarańczowym. Bagatelizowanie usterki może prowadzić do zaburzonej pracy silnika, braku dynamiki jednostki i zwiększonego zużycia paliwa.
  5. Nieszczelności układu dolotowego i wydechowego – żółta, przerywana i chwilowa kontrolka check engine. Pęknięcia przewodów, luźne opaski czy zużyte uszczelki mogą być przyczyną żółtej kontrolki silnika, która świeci się ciągle. Tego typu problemy wpływają na nieprawidłowe ciśnienie i odczyty czujników, powodując błędne działanie silnika.

Procedura postępowania po pojawieniu się kontrolki check engine

Szybka reakcja na błąd silnika jest kluczowa dla ochrony pojazdu przed awarią. Nie można oczywiście wpadać w panikę, jednak warto wiedzieć, jak postępować. Poniżej opisujemy procedury działania w 3 sytuacjach. Gdy pojawi się:

  1. żółta kontrolka w aucie;
  2. migająca kontrolka silnika;
  3. czerwony check engine.

Ciągła żółta/pomarańczowa kontrolka silnika

Nagłe pojawienie się ikonki check engine w kolorze pomarańczowym lub żółtym nie wymaga wyłączenia silnika, jeśli pracuje prawidłowo. Jeśli nie odczuwasz szarpania, spadku mocy albo niepokojących dźwięków możesz kontynuować jazdę, co najmniej do bazy firmy lub serwisu. Warto zanotować okoliczności pojawienia się kontrolki i obserwować jej zachowanie. Kiedy powinna zgasnąć kontrolka silnika? W wielu przypadkach po wyłączeniu zapłonu i ponownym uruchomieniu silnika pomarańczowa kontrolka gaśnie. Bez względu na to warto wykonać diagnostykę.

Migająca kontrolka check engine

W tym przypadku komputer wykrywa poważne problemy z pracą silnika najczęściej związane z wypadaniem zapłonów. Dalsza jazda może pogorszyć stan jednostki, jednak nie zawsze tak jest. Zaleca się jednak unieruchomienie jednostki, zwłaszcza gdy szarpanie lub trudności w przyspieszaniu nie ustają. Koniecznie należy zgłosić problem do firmy lub serwisu i wykonać diagnostykę .

Czerwona kontrolka check engine

Tu mówimy o stanie awaryjnym, czyli usterce, która ma realny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Może jej towarzyszyć komunikat „ryzyko uszkodzenia silnika” lub „natychmiast zatrzymaj pojazd”. Należy się do niego zastosować i natychmiast zatrzymać auto oraz wyłączyć zapłon bez próby ponownego uruchamiania. Warto też podnieść maskę i sprawdzić, czy uszkodzenie nie jest widoczne gołym okiem.

Jak zapobiegać problemom z check engine?

W tej kwestii nie ma nadzwyczajnych procedur poza regularnym serwisowaniem aut flotowych. Należy dbać o wymianę filtrów i olejów w zaplanowanych interwałach, kontrolowanie układu zapłonowego oraz monitorowanie działania układu wydechowego. Nie bez znaczenia jest też szkolenie kierowców, bo styl ich jazdy może mieć duże znaczenie dla trwałości i pracy jednostki.

Zadbaj o jakość swojej floty z CHS! Już dziś skontaktuj się z naszymi przedstawicielami i sprawdź, jak wiele możesz zyskać dzięki profesjonalnej obsłudze swojej floty pojazdów!