Strona główna Blog Naprawa powypadkowa auta – na co zwrócić uwagę oddając samochód do naprawy po wypadku?

Naprawa powypadkowa auta – na co zwrócić uwagę oddając samochód do naprawy po wypadku?

Artykuły
Opublikowano: 11.06.2024

Wypadki samochodowe podczas pracy są stresującym doświadczeniem – zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Prędzej czy później konieczne jest znalezienie warsztatu, który wykona naprawę po kolizji. Nie może to być przypadkowy zakład. Dlatego w tym artykule podamy kilka zasad, które pomogą Ci jako przedsiębiorcy powierzyć naprawę powypadkową zaufanemu i profesjonalnemu warsztatowi. Wymieniliśmy je poniżej!

1. Naprawa powypadkowa a weryfikacja warsztatu

Wydatki na usunięcie skutków wypadku lub kolizji mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w firmie, która korzysta z floty. Z jednej strony oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent na jednej naprawie mogą przynieść długofalowe korzyści. Jednak nie powinny one mieć negatywnego wpływu na jakość wykonanej naprawy.

Jak poznać zakład, w którym naprawa powypadkowa przebiegnie profesjonalnie?

  • Zakres usług. Sprawdź, czy warsztat wykonuje tylko tylko drobne prace serwisowe, czy również również kompleksowe naprawy powypadkowe. Przyjrzyj się oferowanym usługom pod kątem Twoich potrzeb.
  • Rekomendacje i dotychczasowi klienci. Poszukaj informacji o realizowanych naprawach, oraz współpracy z innymi klientami. Firma naprawiająca auta flot samochodowych musi mieć rekomendacje innych firm.
  • Technologie i innowacje. Profesjonalny warsztat obsługujący pojazdy flotowe musi mieć wprowadzone systemy zarządzania pojazdami i sieć współpracujących partnerów – dostawców części i podwykonawców.
  • Transparentność kosztów. Dokładna wycena naprawy po kolizji to podstawa jasnych zasad współpracy. Opcja zbiorczej faktury na wszystkie usługi jeszcze bardziej ułatwia rozliczenia.

2. Czas naprawy samochodu po wypadku

Naprawa samochodu po wypadku w serwisie powinna być określona czasowo. Nie można pozwolić sobie na stwierdzenie – „Odezwiemy się, jak będzie gotowe”. Dla właściciela floty każdy dzień bez auta komplikuje przydzielanie zadań pracownikom, którzy tych pojazdów potrzebują.

Co ma wpływ na czas naprawy samochodu po wypadku?

Po pierwsze ogromne znaczenie ma zakres i rozległość uszkodzeń. Drobna naprawa wymaga zazwyczaj jedynie wyprostowania uszkodzonych elementów i lakierowania. Natomiast poważniejsze wymagają zakupu i wymiany uszkodzonych elementów karoserii oraz ich ponownego lakierowania.

Drobne naprawy wykonuje się w ciągu kilkudziesięciu godzin, natomiast poważne uszkodzenia mogą wymagać nawet kilku dni pracy.

Po drugie należy wziąć pod uwagę formalności związane z roszczeniami ubezpieczeniowymi. Jeśli nie masz partnera, który mógłby Ci pomóc w obsłudze likwidacji szkód, cały proces spadnie na Twoje barki i potrwa bardzo długo. Dlatego poszukaj warsztatu, który poza naprawą auta po wypadku zrealizuje też procesy likwidacji i rozliczenia bezgotówkowego szkody.

3. Zastosowanie części wysokiej jakości

Warto zwrócić uwagę, na jakich częściach wykonywana jest naprawa aut po wypadku. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z akcesoriów OEM, czyli oryginalnych części zamiennych sprzedawanych w sieci dealerskiej importera auta…

Równie dobre są części produkowane przez te same firmy, które dostarczają części do oryginalnego montażu. Ich jakość tzw „Q” niczym nie odbiega od części OEM, a jedynie nie posiada loga producenta auta i ich zastosowanie pozwala na dalszą bezpieczną eksploatację pojazdów bez ryzyka przedwczesnego zużycia lub niewłaściwego działania..

4. Kontrola jakości po naprawie powypadkowej

Sama naprawa to tylko jeden z etapów całego procesu likwidacji szkody. Poziom profesjonalizmu usługi należy zweryfikować przez kontrolę jakości po zakończonej naprawie. Proces ten obejmuje takie zadania jak kontrolę wizualną, testy diagnostyczne oraz próby drogowe. Wszystkie te pozycje należy wykonać rzetelnie bez oszczędności na czasie. Właściwa kontrola wpływa korzystnie na utrzymanie wartości samochodu po wypadku oraz pomaga uniknąć dodatkowych wydatków podczas dalszej eksploatacji.

Szukasz sprawdzonego warsztatu, który zapewni Ci profesjonalne wsparcie w naprawie aut? Skorzystaj z naszej pomocy, by zaoszczędzić na naprawach i jednocześnie podnieść ich jakość. Jesteśmy dostępni w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu!