Strona główna Blog Wartość rezydualna auta – utrata wartości samochodu służbowego

Wartość rezydualna auta – utrata wartości samochodu służbowego

Artykuły
Opublikowano: 19.07.2024

Utrata wartości samochodu służbowego wpływa na koszty operacyjne i strategię zarządzania flotą pojazdów. Dlatego wartość rezydualna samochodu jest wskaźnikiem, który powinien być w strefie zainteresowania każdego przedsiębiorcy posiadającego co najmniej kilka aut służbowych. Dzielimy się specjalistyczna wiedzą z zakresu zarządzania wartością rezydualną i minimalizowaniem jej utraty. Przeczytaj nasz poradnik!

Co to jest wartość rezydualna auta?

Jest kilka powodów, dla których przedsiębiorcy powinni wiedzieć, czym jest wartość rezydualna i jak utrzymywać ją na jak najwyższym poziomie. Można z przekonaniem powiedzieć, że jest to przewidywana wartość pojazdu w momencie jego sprzedaży po okresie użytkowania. Wskaźnik ten bezpośrednio wpływa na decyzje finansowe, co przekłada się na sposób zarządzania środkami w firmie. Wartość rezydualna samochodu pozwala osobom decydującym o strategii finansowej oszacować, jakie środki można odzyskać po inwestycji w nowe auta w chwili ich odsprzedaży.

Rozumienie tego czynnika przyczynia się też do podejmowania trafniejszych decyzji związanych z flotą pojazdów. Planowanie budżetu i optymalizacja wydatków związanych z flotą staje się bardziej przejrzysta. Dlatego wartość resztowa powinna być uwzględniana przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowych pojazdów, wyborze marek i modeli, a także przy planowaniu cyklu życia floty.

Czynniki wpływające na utratę wartości samochodu służbowego

Dlaczego utrata wartości samochodu A jest szybsza niż pojazdu B? Wpływ na to zjawisko ma wiele czynników i nie chodzi jedynie o wiek, model czy wartość początkową. Znaczenie mają też z pozoru niewiele znaczące czynniki jak rodzaj paliwa napędzającego silnik czy typ nadwozia. Zacznijmy jednak od najważniejszych kwestii – przebiegu i stanu technicznego. Można powiedzieć wprost, że im przebieg jest niższy, tym auto ma wyższą wartość. Przyjęło się twierdzić, że spory przebieg (w autach poflotowych to ponad 300 000 km) jest bezpośrednio związany ze stanem technicznym. To jednak nie musi być regułą. Nawet auto ze sporym przebiegiem, ale regularnie serwisowane i utrzymane w świetnej kondycji może trzymać wartość.

Oprócz tego warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Wiek pojazdu.
  • Marka i model.
  • Historia serwisowa.
  • Zmiany na rynku motoryzacyjnym.
  • Wygląd pojazdu.
  • Rodzaj paliwa.

Dla uproszczenia przedstawiamy, jak spadek wartości auta jest związany z konkretnym czynnikiem.

CzynnikWpływ na zmianę wartości
Wiek pojazduNowe samochody tracą na wartości szybciej niż starsze
Marka i modelRenomowane marki i popularne modele utrzymują wyższą wartość
Historia serwisowaDokumentacja serwisowa potwierdzająca regularne przeglądy i naprawy w ASO przy zastosowaniu oryginalnych części zwiększa wartość
Zmiany na rynku motoryzacyjnymNowe modele, trendy rynkowe i regulacje prawne wpływają na wartość
Wygląd zewnętrzny i wnętrzeZadbany wygląd zewnętrzny i czyste wnętrze podnoszą wartość
Rodzaj paliwaPreferencje dotyczące rodzaju paliwa mogą wpływać na wartość rezydualną

Jak zarządzać wartością rezydualną floty samochodowej?

Uważne przyjrzenie się powyższym czynnikom pokazuje, że każdy fleet manager może podjąć konkretne działania w celu zachowania jak najwyższego poziomu wartości pojazdów. W tym celu powinien zwrócić uwagę zwłaszcza na regularne przeglądy i serwisowanie. Celem jest utrzymanie floty w jak najlepszym stanie technicznym. Korzyści widać nie tylko pod względem tego, jaka jest utrata wartości samochodu po 3 czy 5 latach, ale też oszczędności w czasie eksploatacji. W kontekście wartości rezydualnej warto pamiętać o archiwizowaniu pełnej dokumentacji serwisowej w tym faktur.

Czynnik mający związek z ww. obejmuje szkolenia dla pracowników. Co mogą obejmować? Pracownicy powinni być świadomi, jak prawidłowo eksploatować pojazdy, dbać o ich stan techniczny oraz reagować na ewentualne usterki. Można też zastanowić się nad wprowadzeniem systemów monitorowania stylu jazdy oraz szkoleń z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Dbałość o samochody służbowe przez użytkowników bezpośrednio przekłada się na ich wartość rezydualną.

Co jeszcze warto uwzględnić? Przede wszystkim trzeba obserwować rynek wtórny. Śledzenie trendów pozwala zrozumieć, kiedy jest najlepszy moment na sprzedaż pojazdów. Warto monitorować ceny sprzedaży podobnych modeli, aby wiedzieć, ile samochód traci na wartości. 

Jakie są przewidywane zmiany wartości aut po latach eksploatacji?

Jeśli chcesz poznać, ile samochód traci na wartości, zerknij na poniższe zestawienie. Ujęliśmy w nim najpopularniejsze typy pojazdów wykorzystywane we flotach. Weź jednak pod uwagę, że rynek motoryzacyjny jest dynamiczny, a wartości rezydualne pojazdów mogą różnić się w zależności od typu pojazdu, marki, modelu oraz warunków rynkowych.

Statystyki pokazują jednak, że auta osobowe, a w szczególności modele kombi najszybciej tracą na wartości. Ile auto traci na wartości po 3 latach? Średnio, wartość nowych samochodów osobowych spada o około 20-30% w pierwszym roku, a po trzech latach może wynosić tylko 50-60% pierwotnej wartości. Nieco inaczej jest z pojazdami dostawczymi. Mogą tracić na wartości wolniej w porównaniu do aut osobowych i kombi zwłaszcza w pierwszym roku eksploatacji. Ile wart jest samochód dostawczy rok po zakupie? Najczęściej traci ok. 15-25%. Natomiast po trzech latach ich wartość może wynosić 60-70% pierwotnej ceny.

Chcesz skutecznie zarządzać wartością rezydualną swojej floty samochodowej i zminimalizować utratę wartości pojazdów służbowych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci opracować strategię, która zoptymalizuje koszty operacyjne i maksymalnie wykorzysta Twoje inwestycje. Skorzystaj z kontaktu dziś, aby dowiedzieć się więcej.