Strona główna Blog Podatek od sprzedaży samochodu firmowego – co zrobić wycofując samochody z floty firmowej?

Podatek od sprzedaży samochodu firmowego – co zrobić wycofując samochody z floty firmowej?

Artykuły
Opublikowano: 10.04.2025

Pozbycie się pojazdu należącego do firmowej floty może wydawać się formalnością. W rzeczywistości jednak sprzedaż samochodu firmowego wiąże się z szeregiem obowiązków – w tym również podatkowych. Niektórzy przedsiębiorcy nie wiedzą, ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu, kiedy należy go zapłacić i jak zmieniają się zasady po wycofaniu auta z działalności. Nie brakuje też wątpliwości przy odsprzedaży takiego auta osobie prywatnej np. w kontekście VAT.

W CHS od lat wspieramy przedsiębiorców w zarządzaniu flotami i oferujemy wiedzę z zakresu prawa i finansów. Dzisiaj przekazujemy wiedzę o sprzedaży pojazdów z firmowej floty i konsekwencjach podatkowych bez względu na wersję – zamortyzowaną, prywatną czy objętą częściowym odliczeniem VAT. Zapraszamy do lektury!

Sprzedaż samochodu firmowego a powstanie obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży samochodu firmowego – ujętego w ewidencji środków trwałych i użytkowanego w działalności gospodarczej. Takie auto jest traktowane jako składnik majątku firmy, więc jego sprzedaż generuje przychód opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Jeżeli wcześniej pojazd został w całości zamortyzowany, podatek od sprzedaży samochodu dotyczy 100% przychodu. Natomiast w sytuacji częściowej amortyzacji, podatnik może odliczyć niezamortyzowaną wartość jako koszt uzyskania przychodu.

Bez względu na to, podatek od sprzedaży auta zależy od jednej z 3 obowiązujących form opodatkowania. Oto ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu:

  • przy skali podatkowej wynosi 12% lub 32% (w zależności od progu podatkowego);
  • przy podatku liniowym 19%;
  • przy ryczałcie 3%.

W kontekście ryczałtu przedsiębiorcy powinni się upewnić, czy spełniają warunki dla stawki 3%. Dlaczego? Jeśli wcześniej auto nie zostało wykazane jako środek trwały (nie stanowiło majątku firmy), przedsiębiorca nie może skorzystać z podatku 3%. Jakie jeszcze zobowiązania ma przedsiębiorca, gdy realizuje sprzedaż samochodu? Podatek należy ująć w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym została zrealizowana transakcja. Jeśli korzystał w momencie zakupu z prawa do odliczenia VAT, w momencie sprzedaży zobowiązany jest do rozliczenia VAT należnego.

Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i skutki podatkowe

Należy mieć świadomość, że wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i jego sprzedaż nie zwalniają przedsiębiorcy z obowiązków podatkowych. Fakt przekazania auta na cele prywatne należy odpowiednio udokumentować – w formie protokołu lub oświadczenia o zmianie przeznaczenia środka trwałego. Choć samochód przestaje być wykorzystywany w celu prowadzenia firmy, skutki podatkowe nadal występują – w obszarze PIT i VAT.

Podatek dochodowy PIT a wycofanie auta z firmy

Tylko wtedy, gdy przedsiębiorca wycofa pojazd firmowy i sprzeda go po upływie 6 lat, podatek dochodowy od sprzedaży samochodu nie jest konieczny do zapłacenia. W innym przypadku korzyść finansowa ze sprzedaży traktowana jest jako przychód z działalności gospodarczej i należy ją opodatkować.

Podatek VAT a wycofanie pojazdu z firmy

Gdy w momencie zakupu pojazdu przedsiębiorca odliczył cały VAT lub 50%, wycofanie auta jest objęte opodatkowaniem VAT. W takim przypadku należy naliczyć wysokość VAT od wartości rynkowej pojazdu z chwili jego przekazania na cele osobiste. Obowiązek podatkowy występuje, nawet jeśli środek trwały był wykorzystywany do celów mieszanych i przedsiębiorca odliczył 50% VAT. Podstawą wysokości jest wartość rynkowa pojazdu. Jeżeli jednak pojazd został nabyty bez prawa do odliczenia VAT albo został kupiony od osoby prywatnej, wycofanie go z listy środków trwałych nie stwarza obowiązku zapłaty podatku VAT. W takiej sytuacji nowy podatek od sprzedaży samochodu nie obowiązuje. Jednak dla pewności przed sprzedażą auta firmowego należy wcześniej przeanalizować sposób jego ujęcia w księgowości.

Sprzedaż samochodu firmowego osobie prywatnej

Nie ma znaczenie, czy transakcja dotyczy firmy, czy obejmuje sprzedaż samochodu firmowego osobie fizycznej, obowiązki podatkowe są identyczne z przypadkiem transakcji z innym przedsiębiorcą. Sprzedaż samochodu firmowego osobie prywatnej podlega obowiązkowemu rozliczeniu podatku dochodowego i VAT, o ile sprzedający jest czynnym podatnikiem.

Zajmijmy się najpierw, jak wygląda sprzedaż samochodu a VAT. Jeśli przedsiębiorca w momencie zakupu odliczył VAT w całości lub 50%, sprzedaż musi zostać opodatkowana wartością 23%. W takiej sytuacji FV jest obowiązkowa i fakt, że kupującym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności nie ma tu żadnego znaczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto zostało kupione do firmy bez prawa odliczenia VAT. Wtedy sprzedaż może być zwolniona z VAT. A co można powiedzieć w kwestii sprzedaży samochodu i podatku dochodowego? Tutaj zbycie pojazdu traktowane jest jak każda inna sprzedaż majątku firmowego. Cała kwota za sprzedaż auta na firmę stanowi przychód i podlega opodatkowaniu wg wybranej formy rozliczania się z fiskusem.

Jak uniknąć błędów przy sprzedaży samochodu firmowego?

Kluczem jest przygotowanie kompletnej dokumentacji i prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Warto pamiętać, że nawet sprzedaż zamortyzowanego samochodu nie zwalnia z obowiązku wykazania przychodu i jego opodatkowania. W takiej sytuacji cała kwota trafia przecież do przychodów firmy, podlega więc opodatkowaniu.

Gdy mówimy o unikaniu błędów warto przyjrzeć się sytuacji wykorzystywanymi częściowo na własne a częściowo na firmowe potrzeby. Tu w grę wchodzi sprzedaż samochodu firmowego 50 VAT. Nawet w sytuacji częściowego wykorzystywania go w celach prywatnych przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia FV 23% w momencie sprzedaży. Należy też szczególną uwagę zwrócić na moment, kiedy można sprzedać auto firmowe, aby nie zostało zaliczone do przychodu. Musi minąć 6 lat od momentu wycofania go z rejestru środków trwałych firmy, a nie 6 lat od momentu zakupu, by nie został naliczony podatek dochodowy od sprzedaży samochodu. Aby uniknąć błędów w rozliczeniach, należy:

  • przygotować pełną dokumentację w postaci FV, oświadczenia o wycofaniu (jeśli obowiązuje), rejestr VAT;
  • przeliczyć opłacalność odliczenia VAT przy zakupie, jeśli planowana jest późniejsza sprzedaż;
  • każdą transakcję poprzedzić analizą podatkową.

Z CHS zarządzasz flotą bez ryzyka!

Eksploatacja, logistyka i odpowiedzialność podatkowa składają się na zarządzanie flotą pojazdów. Ważne jest, aby przedsiębiorca mógł liczyć na wsparcie na każdym etapie – od zakupu, przez użytkowanie po sprzedaż samochodu firmowego. Doradztwo w zakresie optymalizacji kosztów, unikanie błędów i dopasowanie działania do obowiązujących przepisów.